Korisnički alati

Site alati


2017:studenti:djuric:projektni_zadatak

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
Novija izmjena Novije izmjene na obje strane
2017:studenti:djuric:projektni_zadatak [2017/03/23 23:39]
djuric [Korisnici projekta]
2017:studenti:djuric:projektni_zadatak [2017/06/08 09:56]
dmalic [Resursi]
Redak 1: Redak 1:
-=====  Sonar za slijepe ​ =====+===== SonZaS - Sonar za slijepe =====
  
 =====   ===== =====   =====
  
 +====== Svrha projekta ======
  
-====== ​ Svrha projekta ​ ====== +U prvoj fazi projekta, cilj nam je napraviti sustav koji će omogućiti slijepim i slabovidnim osoboma brže kretanje po ravnom terenu. Sustav bi, na temelju senzora u naočalama, davao zvučni signal čija bi frekvencija ​oglašavanja i jačina zvuka bila proporcionalna udaljenosti prepreke od korisnika, a “fokus” udaljenosti bi bio određen brzinom koraka.
- +
- +
-U prvoj fazi projekta, cilj nam je napraviti sustav koji će omogućiti slijepim i slabovidnim osoboma brže kretanje po ravnom terenu. Sustav bi, na temelju senzora u naočalama ​i na koljenima, davao zvučni signal čija bi frekvencija ​beepova ​bila proporcionalna udaljenosti prepreke od korisnika, a “fokus” udaljenosti bi bio određen brzinom koraka+
- +
-U drugoj fazi projekta, postojeći sustav bi se nadogradio na način da omogući kretanje i po neravnom terenu s niskim zaprekama (kao što su npr. rupe, lokve, stepenice, različiti predmeti koji se nalaze na tlu itd.). +
- +
-Druga faza projekta bi se izvršila u idealnoj situaciji, tj. ostavlja se na daljnju nadogradnju budućim generacijama i drugim zainteresiranim osobama.+
  
 +Kao nadogradnja projekta na postojećem sustavu bi se moglo omogućiti kretanje i po neravnom terenu s niskim zaprekama (kao što su npr. rupe, lokve, stepenice, različiti predmeti koji se nalaze na tlu itd.).
  
 ====== Korisnici projekta ====== ====== Korisnici projekta ======
Redak 18: Redak 13:
 Sustav će moći koristiti sve slijepe i slabovidne osobe. Nakon početne personalizacije (unos tjelesne visine i sl.), sustav neće zahtijevati nikakvo daljnje upravljanje,​ osim opcije upali/​ugasi. Sustav će moći koristiti sve slijepe i slabovidne osobe. Nakon početne personalizacije (unos tjelesne visine i sl.), sustav neće zahtijevati nikakvo daljnje upravljanje,​ osim opcije upali/​ugasi.
  
-===== Ciljevi projekta =====+====== Ciljevi projekta =====
 + 
 +  - Povezati ultrazvučni senzor za udaljenost, piezo senzore za detekciju brzine hoda, potenciometar i slušalice s Arduinom. Sve povezati preko utične pločice, dodati odgovarajuće otornike. 
 +  - Uključiti u sustav signalizacijske LED diode koje omogućuje lakše praćenje izvršavanja koda. 
 +  - Napisati programsku potporu za Arduino razvojnu pločicu. 
 +  - Spajanje zvučnika i odspajanje nepotrebnih dioda te prilagodba programske podrške. 
 +  - Početno testirati sustav uz prilagodbu parametara zaglavlja. 
 +  - Prilagođenje sustava za lakšu upotrebu, lemljenje komponenata na perforiranu pločicu. 
 +  - Spajanje slušalica u za to predviđeni utor i prilagodba programske podrške. 
 +  - Testiranje sustava.
  
-  - Ugraditi ultrazvučne senzore za udaljenost u naočale, magnetske senzore pokreta na trake (znojnike) i zvučnike u slušalice. Sve zajedno povezati s mikrokontrolerom. 
-  - Montirati uređaj na korisnika i provesti inicijalizaciju (uvesti podatke o visini osobe). Ova točka je opcionalna. 
-  - Primiti očitanja ultrazvučnih senzora za udaljenost. 
-  - Primiti očitanja magnetskog senzora za brzinu/​kretnju. 
-  - Zajednički procesirati dobivene signale na mikrokontroleru i na temelju njih odrediti “fokus” udaljenosti. 
-  - Na temelju fokusa odrediti šalje li se zvučni signal korisniku. Ako se šalje, odrediti i frekvenciju signala koja je proporcionalna udaljenosti korisnika od predmeta/​osobe. 
-  - Poslati zvučni signal korisniku (ako je potrebno). 
  
 +====== Resursi ======
  
-===== Resursi =====+Sustav će se ostvariti na Arduino platformi, uz korištenje ultrazvučnih senzora i ostale opreme navedene u dokumentacijij.
  
-Sustav će se ostvariti na Arduino platformi, uz korištenje ultrazvučnih i magnetskih senzora. 
  
-===== Ograničenja =====+====== Ograničenja ​======
  
 Realno ograničenje sustava je nemogućnost prepoznavanja niskih zapreka, kao što su rupe, lokve, stepenice, izbočenja, niski predmeti (kovčeg), životinje (čivava) itd. U kasnijim iteracijama i nadogradnjama sustava, ovaj problem bi mogao relativno lako biti riješen. Realno ograničenje sustava je nemogućnost prepoznavanja niskih zapreka, kao što su rupe, lokve, stepenice, izbočenja, niski predmeti (kovčeg), životinje (čivava) itd. U kasnijim iteracijama i nadogradnjama sustava, ovaj problem bi mogao relativno lako biti riješen.
  
-===== Komunikacija s ostalim podsustavima i vanjskim sustavima =====+====== Komunikacija s ostalim podsustavima i vanjskim sustavima ​======
  
 Predviđena je eventualno inicijalna personalizacija sustava, odnosno prilagođavanje tjelesnoj visini korisnika i njegovim navikama u hodanju (dužina i ritam koraka i sl.). Zato je sustav moguće prije prve uporabe inicijalizirati i više nije potrebna daljnja komunikacija sa sustavom (osim preko tipke za paljenje/​gašenje). Predviđena je eventualno inicijalna personalizacija sustava, odnosno prilagođavanje tjelesnoj visini korisnika i njegovim navikama u hodanju (dužina i ritam koraka i sl.). Zato je sustav moguće prije prve uporabe inicijalizirati i više nije potrebna daljnja komunikacija sa sustavom (osim preko tipke za paljenje/​gašenje).
  
  
2017/studenti/djuric/projektni_zadatak.txt · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:11 (vanjsko uređivanje)