Transparentno, sinkrono i neometano nadziranje,upravljanje i automatizacija različitih aspekata kućanstva.
Svi stanari kuće, stana, ili korisnici nekog poslovnog prostora, te ostali korisnici koji imaju omogućen udaljeni pristup sustavu.
Sustav treba biti zamišljen tako da na prirodan i logičan način prikazuje informacije korisniku, na različitim klijentskim sustavima koji posjeduju sučelje za prikaz i upravljanje (računalo, televizor, pametni telefon).
Budući da je ovaj projekt dovoljno opsežan da ga nije moguće u potpunosti realizirati kroz preostalo vrijeme rezervirano za izradu projekta, kao krajnji proizvod biti će predstavljeno sljedeće:
Na prezentaciji će biti prikazan sustav od nekoliko bežičnih senzorskih čvorova sa jednim agregatorskim modulom, te dohvaćanje vrijednosti sa senzorskih čvorova u realnom vremenu s naglaskom na specifičnu izvedbu.
Ideja je da se Mainframe realizira na računalu koje ima malu potrošnju sa Linux operacijskim sustavom, da senzori i aktuatori budu realizirani sa mikrokontrolerima te da se komunikacija vrši preko Etherneta i bežične mreže niske potrošnje.
Mainframe može biti bilokoje računalo, no u svrhu ovog projekta koristiti će se RaspberryPi. Senzorski, akutatorski te agregatorski moduli biti će realizirani samostalno.
Osim ograničenja koja su specificirana u dokumentaciji modula koji bi se mogli koristiti, dodatna ograničenja postavljaju pojedini programski moduli Kućnog asistenta, koji će biti razjašnjeni prilikom realizacije.
Komunikacija unutar Kućnog Asistenta je podijeljena na sljedeći način:
Poznavajući gore navedenu specifikaciju, bilo koji vanjski (u odnosu na Kućnog Asistenta) podsustav može komunicirati sa Kućnim Asistentom na sljedeće načine:
Kućni asistent je zamišljen da ima pristup internetu što omogućuje upravljanje kućnim asistentom “izvana”, ali i interakciju kućnog asistenta sa drugim servisima, no to uvelike ovisi o definiciji vanjskog sustava. Ukoliko je vanjski sustav na relativno maloj geografskoj udaljenosti od kućnog asistenta, komunikacija se može obaviti na način kako je objašnjeno u poglavlju “Komunikacija sa ostalim podsustavima”.
Ukoliko vanjski sustav nije zamišljen da bude “umrežen”, postoji mogućnost da se taj sustav integrira u mrežu ili podmrežu Kućnog asistenta.
Datum | Očekivani rezultat |
30.04.2014 | Početak rada na projektu |
12.05.2014 | Rezultati istraživanja postojećih rješenja |