Sadržaj

Svrha projekta

1. Omogućiti upravljanje rasvjetom pomoću mobitela.

2. Omogućiti lakše kretanje korisnika kroz kuću tijekom noći.

Korisnici projekta

Svi stanari kuće, stana, ili korisnici nekog poslovnog prostora.

Sustav će moći koristiti svi ukućani s instaliranom Android aplikacijom.

Ciljevi projekta

1. Razviti Android aplikaciju

2. Uspostaviti komunikaciju između mobitela i mikrokontrolera

3. Analiza primljenih signala na mikrokontrolerima

Resursi

Sustav za pametnu rasvjetu sastoji se od tri podsustava:

1. Podsustav za slanje zvuka

2. Podsustav za primanje zvuka

3. Podsustav za izvršenje

Ograničenja

Kako bi korisnik upravljao rasvjetom, mora uvijek imati mobitel sa sobom. (ALI ionako danas nigdje ne idemo bez mobitela, čak ni u WC :) )

Sustav radi na visokim frekvencijama, međutim zbog ograničenja opreme nije ostvarena komunikacija na frekvencijama nečujnim za ljudsko uho (otprilike 18kHz). Stabilna komunikacija ostvarena je na maksimalno 15kHz. Mikrofon dobro prima signale do 17kHz, a za više frekvencije je odziv nestabilan. Mobitel šalje signale iznad 15kHz veoma tiho, te je zbog toga domet ograničen pa je za demonstraciju korišten zvučnik.

Vlastita uloga na projektu

Najprije sam s zajedno s kolegicom Ivonom Lončar razmatrala kakav sustav za komunikaciju visokom frekvencijom koristiti. Sudjelovala sam u osmišljanju i dizajnu aplikacije za pametni telefon. Odabrala sam komponente koje treba koristiti odnosno pripremila hardverski sustav. Na prijemnoj strani sam inicijalizirala Arduino kako bi komunicirao sa senzorom zvuka. Filtar u prijemniku koji treba detektirati točno određenu frekvenciju implementirala sam softverski. U tu svrhu sam na Arduinu izvela Goertzelov algoritam kojeg sam morala prilagoditi Arduinovom programskom jeziku i uvjetima u kojima se naš sustav nalazi. Napravila sam protokol prema kojem prijemnik raspoznaje koji način rada je korisnik na aplikaciji odabrao. Odabrala sam i spojila izvršni podsustav, i implementirala da Arduino preko releja upravlja paljenjem/gašenjem žarulje, u ovisnosti o tome detektira li se željena frekvencija i u kojem je sustav načinu rada. Na kraju sam s kolegicom testirala cjelokupni sustav, uz različite frekvencije i udaljenosti, te istražila mogućnosti za njegovim poboljšanjem.

Komunikacija s ostalim podsustavima

“Pametno svjetlo” sastoji se od tri podsustava. Prvi podsustav predstavlja pametni telefon kao odašiljač koji šalje signale visoke frekvencije. Drugi podsustav prima signale, a njega čine senzor zvuka koji sadrži mikrofon te Arduino mikrokontroler koji interpretira primljene signale. Ovisno o primljenim signalima, podešava se treći podsustav koji predstavlja rasvjetu.

Prvi i drugi podsustav međusobno komuniciraju bežično odnosno putem zvuka, dok se veza unutar podsustava ostvaruje serijski.

Komunikacija s vanjskim sustavima

“Pametno svjetlo” osmišljena je kao samostalna jedinica i nije ovisna ni o kakvim vanjskim sustavima.