Korisnički alati

Site alati


2018:ivona_loncar:projektni_zadatak

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
2018:ivona_loncar:projektni_zadatak [2018/06/14 01:59]
mivankovic [Resursi]
2018:ivona_loncar:projektni_zadatak [2023/06/19 18:11] (trenutno)
Redak 51: Redak 51:
   * relej VMA406   * relej VMA406
   * žarulja   * žarulja
- 
  
 ====== Ograničenja ====== ====== Ograničenja ======
  
 Kako bi korisnik upravljao rasvjetom, mora uvijek imati mobitel sa sobom. (ALI ionako danas nigdje ne idemo bez mobitela, čak ni u WC :) ) Kako bi korisnik upravljao rasvjetom, mora uvijek imati mobitel sa sobom. (ALI ionako danas nigdje ne idemo bez mobitela, čak ni u WC :) )
 +
 +Sustav radi na visokim frekvencijama,​ međutim zbog ograničenja opreme nije ostvarena komunikacija na frekvencijama nečujnim za ljudsko uho (otprilike 18kHz). Stabilna komunikacija ostvarena je na maksimalno 15kHz. Mikrofon dobro prima signale do 17kHz, a za više frekvencije je odziv nestabilan. Mobitel šalje signale iznad 15kHz veoma tiho, te je zbog toga domet ograničen pa je za demonstraciju korišten zvučnik.
 +
 +====== Vlastita uloga na projektu ======
 +
 + \\ Zajedno s kolegicom Mihaelom Ivanković sam osmišljala način komunikacije unutar sustava i proučavala moguće načine za obradu signala na prijemniku. Odlučile smo koristiti Goertzelov algoritam. Izradila sam i dizajnirala Android aplikaciju Pametno svjetlo. ​ Aplikacija ​ korisniku omogućuje izbor načina rada razvijenog sustava ​ Bilo je potrebno izraditi //​Manifest//​ koji uređuje aplikacijski pristup sustavu uređaja te aktivnosti // MainActivity//​. Zadatak aktivnosti je prikaz korisničkog sučelja programa i omogućavanje interakcije korisnika s aplikacijom. U Res direktoriju bilo je potrebno dizajnirati izgled samog sučelja. ​ Programski sam podesila Arduino za rad na višim frekvencijama uzorkovanja. Budući da su signali s kojima smo radili bili na 15 kHz bilo je dovoljno postići sampling rate od 38,4kHz. Kako bi se omogućili veće frekvencije otipkavanja bilo je  potrebno podesiti ADC na Arduinu. Na kraju sam s kolegicom testirala cjelokupni sustav, uz različite frekvencije i udaljenosti,​ te istražila mogućnosti za njegovim poboljšanjem.
 +
 +=====   =====
 +
 +====== Komunikacija s ostalim podsustavima ======
 +
 +“Pametno svjetlo” sastoji se od tri podsustava. Prvi podsustav predstavlja pametni telefon kao odašiljač koji šalje signale visoke frekvencije. Drugi podsustav prima signale, a njega čine senzor zvuka koji sadrži mikrofon te Arduino mikrokontroler koji interpretira primljene signale. Ovisno o primljenim signalima, podešava se treći podsustav koji predstavlja rasvjetu.
 +
 +Prvi i drugi podsustav međusobno komuniciraju bežično odnosno putem zvuka, dok se veza unutar podsustava ostvaruje serijski.
 +
 +====== Komunikacija s vanjskim sustavima ======
 +
 +“Pametno svjetlo” osmišljena je kao samostalna jedinica i nije ovisna ni o kakvim vanjskim sustavima.
  
  
2018/ivona_loncar/projektni_zadatak.1528934362.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:10 (vanjsko uređivanje)