Korisnički alati

Site alati


2018:marija_knezevic:projektni_zadatak

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
2018:marija_knezevic:projektni_zadatak [2018/06/14 00:18]
mknezevic [Ograničenja]
2018:marija_knezevic:projektni_zadatak [2023/06/19 18:11] (trenutno)
Redak 45: Redak 45:
  
 ====== Zadatak ====== ====== Zadatak ======
 +
 +Moj prvi zadatak bio je spojiti ventilator u postojeći sustav koji je do tada sadržavao senzor za mjerenje vlažosti tla i pumpu za zalijevanje. Budući da je ventilator koji smo imali na raspolaganju 12V kao i pumpa, bilo je potrebno spojiti ventilator na relej, a zatim na zajednički adapter. Izlazi iz ventilatora su crvena i crna žica (napajanje i ground). Crvena žica spojena je na COM (Common Connection) pin releja, a crna žica spojena je na (-) utor od adaptera. Nadalje, na NO (Normally Opened) pin releja spojen je (+) utor iz adaptera, a na ostala dva pina releja spojeni su GND iz Arduina te upravljački digitalni pin iz Arduina pomoću kojega se pali odnosno gasi relej.
 +
 +\\
 +Zatim sam imala zadatak spojiti senzor za temperaturu i vlažnost zraka (DHT11) na Arduino, dodati potrebne biblioteke za isti u postojeći programski kod te dodati dio koda koji bi na vrijednosti koje dobivamo sa senzora zatim upalio ventilator i osvježivač zraka. Senzor ima 3 priključka,​ jedan za Vcc odnosno 5V, drugi za GND, a treći se spaja na bilo koji analogni pin Arduina. DHT11 je senzor koji mjeri relativnu vlažnost zraka odnosno računa omjer gustoće vodene pare na trenutnoj temperaturi u odnosu na gustoću vodene pare u točki zasićenja to jest kondenzaciji. Relativna vlažnost se iskazuje u postotcima, pri čemu 0% označava potpuno suh zrak, a 100% kondenzaciju pare u rosu. Temperaturu mjeri pomoću ugrađenog NTC otpornika (termistora) čiji se otpor povećavanjem temperature smjanjuje.
 +
 +\\
 +Kada smo na već automatizirani sustav odlučili dodati i osvjetljenje,​ moj zadatak je bio spojiti lampu. Da bismo lampu spojili na relej, bilo je potrebno odrezati izolaciju kabela te razdvojiti plavu i smeđu žicu. Plavu žicu nije potrebno dirati, ona ostaje spojena kako i jest, dok je smeđu bilo potrebno rezati, tako da jedan kraj spojimo na COM releja a drugi spojimo na NO. \\
 +Lampa je upravljana isključivo web stranicom te nije uključena u automatski način rada.
 +
  
 ====== Rezultat ====== ====== Rezultat ======
2018/marija_knezevic/projektni_zadatak.1528928306.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 18:10 (vanjsko uređivanje)